Dziś, 7 marca, przypada 80. rocznica odkrycia jednego z najważniejszych miejsc związanych z historią II Wojny Światowej – bunkru „Krysia”. Było to schronienie, które stało się domem dla około 40 Żydów – dziesięciu rodzin, które szukały tam schronienia w okupowanej przez Niemców Warszawie. Jest to znane jako największa i najdłużej działająca enklawa żydowska po „aryjskiej stronie” miasta w czasie okupacji.
Wśród ukrywających się tam było wielu znanych osobistości, w tym historyk Emanuel Ringelblum wraz z rodziną. Niestety, 7 marca 1944 roku, Niemcy odkryli kryjówkę. Wszystkie osoby ukrywające się w bunkrze, bez względu na wiek czy płeć, zostały brutalnie zamordowane. Nie uniknęli tego losu również opiekunowie kryjówki – rodzina Wolskich oraz ich siostrzeniec Janusz Wysocki.
Aktualnie Instytut Pileckiego współpracuje z Urzędem Dzielnicy Ochota na realizacją ścieżki edukacyjnej na Skwerze Wolskich. Prace projektowe nad tym przedsięwzięciem są w toku.
Dziś, w rocznicę odkrycia bunkru i brutalnej egzekucji jego mieszkańców, o godzinie 11:00 zostaną złożone kwiaty pod pamiątkową tablicą upamiętniającą te wydarzenia. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Warszawy do udziału w uroczystościach rocznicowych.