Warszawska Ochota słynie z wielu atrakcji turystycznych, a jedną z nich jest bez wątpienia Zieleniec Wielkopolski.
Jeżeli do tej pory nie mieliśmy okazji go zwiedzić, koniecznie to zmieńmy podczas swojego kolejnego pobytu w Warszawie. Jest to bowiem miejsce, w którym można odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku.
Historia Zieleńca Wielkopolskiego
Zieleniec Wielkopolski, określany także mianem Parku Wielkopolskiego to zabytkowy park, który umieszczono w oficjalnym rejestrze zabytków w roku 1983. Powstał on natomiast w 1938 roku, według projektu Leona Danielewicza oraz Zygmunta Hellwiga.
Styl Zieleńca można było wówczas określić jako modernistyczny. W latach 30-tych takie zieleńce były niezwykle modne w całej Europie, dlatego chciano, aby park w tym stylu powstał także w Warszawie. Pod koniec lat 40-tych XX wygląd parku uległ pewnym zmianom. Doszło do nich na skutek powojennych prac, które miały na celu jego uporządkowanie. W latach 70 miała zaś miejsce dosyć ważna przebudowa alei głównej Zieleńca. Jedną z ważniejszych zmian było chociażby zastąpienie topoli Simona dębami czerwonymi.
Co wyróżnia Park Wielkopolski?
W Parku Wielkopolskim podziwiać można aż trzy pomniki przyrody i to właśnie one zasługują na szczególną uwagę w tym miejscu. Dwa z nich to jesiony wyniosłe, a trzecim jest topola. Zieleniec Wielkopolski to także miejsce, w którym można nacieszyć swoje oczy widokiem licznych świerków, sosen wejmutek, a także miododajnych lip.
Alejki wysypane są żwirem bądź wyłożone betonową kostką, co umożliwia długie spacery. Liczne ławeczki zachęcają przybyłych do odpoczynku. W Parku Wielkopolskim znajduje się także plac zabaw przeznaczony dla dzieci, jak również plac do gry w ping ponga. Na placu zabaw najmłodsi mogą korzystać nie tylko z huśtawki, ale również z piaskownicy, domku że zjeżdżalnią i bujaków na sprężynach.
Urządzenia są zadbane, a w pobliżu znajdują się ławki, z których rodzice mogą obserwować bawiące się pociechy. Park posiada powierzchnię blisko 5 hektarów. Jego granice wyznaczone są ulicami takimi jak Wawelska, Krzyckiego, Filtrowa, Reja, Górnickiego, Dantyszka oraz Łęczyńska.