Jaką rolę odegrała Ochota w czasie powstania Warszawskiego? To pytanie bardzo często pada z ust osób, które chciałyby nieco bardziej zgłębić historię tej warszawskiej dzielnicy.

Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż nie każdy tak naprawdę zdaje sobie sprawę, co tak ważnego wydarzyło się na Ochocie w czasie trwania powstania Warszawskiego, oraz dlaczego akurat ta dzielnica nabrała wówczas ponurej sławy. Przyjrzyjmy się więc wspólnie, czym była rzeź Ochoty.

Rzeź Ochoty

Ochota jako dzielnica nie wzięła bezpośredniego udziału w walkach powstańczych. Wyjątek stanowiła tutaj tak zwana reduta „Kaliska” oraz reduta umiejscowiona w wojskowym instytucie geograficznym. Z tego powodu Niemcy skierowali do walki oddziały RONA (rosyjskiej armii oswobodzenia narodowego).

Po wycofaniu się z walk oddziałów powstańczych luźne grupy RONA przystąpiły do grabieży oraz mordów na ludności cywilnej. Oprócz mordów dochodziło do masowych podpaleń budynków. Ponadto na dawnym targowisku zieleniak (obecnie hale Banacha) utworzono obóz przejściowy dla ludności cywilnej. W czasie jego funkcjonowania śmierć poniosło co najmniej 1000 osób. Na jego terenie dochodziło również do masowych gwałtów kobiet oraz grabieży.

Do największych zbrodni w czasie powstania Warszawskiego, popełnionych z rąk Niemców na terenie Ochoty doszło:

  • W Instytucie Radowym. Mieścił się tutaj szpital przeznaczany dla osób ciężko chorych. Łącznie oddziały RONA zabiły w tym miejscu ponad 90 osób, w większości pacjentów instytutu oraz personel medyczny.
  • Kolonii Staszica. Tutaj oddziały RONA w odwecie za opór stawiony przez powstańców rozstrzelali kilkadziesiąt kobiet i dzieci.

Straty na warszawskiej Ochocie po powstaniu

Łączne straty poniesione przez ludność cywilną oraz powstańców w czasie trwania rzezi Ochoty są trudne do oszacowania. Wiele ofiar wciąż bowiem nie zostało odnalezionych.

W przypadku większości zbrodni nie istnieje również żadna niemiecka dokumentacja. Przyjmuje się jednak, że w czasie trwania powstania Warszawskiego, śmierć w czasie trwania rzezi Ochoty poniosło około 10 tysięcy osób, w zdecydowanej większości cywili zamordowanych przez luźno działające oddziały RONA.