Warszawa jako stolica Polski doświadczyła wielu powstań, bitew, z których niestety nie zawsze wychodziła bez szwanku. Jednym z ważniejszych zwycięstw narodu polskiego była bez wątpienia Bitwa Warszawska, określana także mianem cudu nad Wisłą.
Warto nieco przybliżyć sobie jej historię, bo historycy do dziś uważają, że zwycięstwo uchroniło Europę przed inwazją bolszewików.
Przyczyny i przygotowania do warszawskiej bitwy
Przyczyny wybuchu Bitwy Warszawskiej były dość złożone. Za jedną z najważniejszych można jednak uznać chęć podporządkowania sobie przez bolszewicką Rosję Polski, która dopiero co odzyskała swoją niepodległość. Zdobycie polskich terenów pozwoliłoby bolszewikom przedostać się dalej w głąb Europy, a z czasem być może podporządkować sobie także inne terytoria.
Stosunki Polski z Rosją były napięte, bo dopiero co Polska wyrwała się spod jej wpływu. Rosja była przecież jednym z państw, które na 123 lata odebrały Rzeczpospolitej niepodległość. Jeżeli Polska nie chciała po raz kolejny utracić swojej niezależności, musiała być przygotowana do starcia z wrogiem. W ramach przygotowań do bitwy powołana została Rada Obrony Państwa. Doszło do tego 3 lipca 1920 roku. Miała ona na celu nie tylko mobilizację ochotników do obrony kraju, ale również wyznaczenie oraz przygotowanie dowódców do obrony.
Przebieg i skutki Bitwy Warszawskiej
Bitwa Warszawska rozpoczęła się 13 sierpnia 1920 roku. Wówczas na Warszawę zaczęły nacierać wojska Armii Czerwonej, którym dowodził między innymi Michaił Tuchaczewski. Wśród ważniejszych bolszewickich dowódców wymienić należy także Siergieja Kamieniewa.
Polskiej obronie przewodzili Józef Piłsudski, Józef Haller, a także Edward Rydz-Śmigły. Po wielu potyczkach, decydujące okazało się kontruderzenie znad Wieprza, które wyprowadzono pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. Doszło do tego 16 sierpnia. W wyniku wygranej Polski, doszło do zawieszenia broni, którego warunki ustaliły delegacje Polski i Rosji w Rydze.
Efektem wojny polsko-bolszewickiej było podpisanie pokoju w 1921, który miał regulować sporne kwestie pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Rosją. Jego obowiązywanie przerwała radziecka agresja na Polskę w 1939 roku.