Rozpoczynają się interaktywne warsztaty, mające na celu stworzenie koncepcji przyszłego zagospodarowania placu Bankowego w Warszawie. Mieszkańcy stolicy mają możliwość aktywnego udziału i wyrażenia swoich propozycji odnośnie zmian, jakie mogłyby zaszaleć na tym terenie. Pierwsze spotkanie odbędzie się 4 listopada i wejście jest bezpłatne. Dla zainteresowanych przewidziano również spacer, podczas którego architekci będą oprowadzać uczestników.
Plac Bankowy jest istotnym elementem tzw. Nowego Centrum Warszawy – projektu mającego na celu sprawienie, aby serce stolicy było bardziej przyjazne dla mieszkańców i turystów. To miejsce ma także historyczne znaczenie dla miasta, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się wiele miejsc wartych odwiedzenia, takich jak Ogród Krasińskich, plac Teatralny czy Ogród Saski.
Na placu Bankowym działa wiele ważnych instytucji, takich jak urząd miasta czy urząd wojewódzki, a także punkty usługowe i handlowe. To miejsce jest również kluczowym punktem przesiadkowym, gdzie krzyżują się trasy w kierunkach północ-południe i wschód-zachód. Obecnie dominują tu jednak beton i asfalt, czego mieszkańcy chcieliby zmienić na rzecz większej ilości zieleni.
W 2019 roku miasto przeprowadziło projekt tymczasowego zagospodarowania placu Bankowego. Analizowano wówczas potrzeby użytkowników tego miejsca, przeprowadzając obserwacje i rozmowy z osobami odwiedzającymi to miejsce. Wyniki tych badań można przeczytać w specjalnym raporcie.
Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, podkreśla, że plac Bankowy powinien być miejscem codziennych spotkań i spacerów, a nie tylko obszarem szybkich przesiadek czy uroczystych wydarzeń. Wizję nowego zagospodarowania tego miejsca prezydent chciałby stworzyć wspólnie z mieszkańcami Warszawy podczas warsztatów projektowych.
Nowa koncepcja zagospodarowania placu Bankowego powinna być zgodna z ideą programu „Poprawa jakości ważnych przestrzeni publicznych” do Strategii #Warszawa2030. Kluczowym elementem procesu zmian jest dialog pomiędzy różnymi interesariuszami: mieszkańcami, użytkownikami, gospodarzami i ekspertami.
Aktualnie na placu Bankowym trwają prace przy budowie drogi rowerowej. Po jej zakończeniu przejazdy będą sprawniejsze, a bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu – większe. Droga rowerowa jest częścią większej inwestycji – trasy dla rowerzystów prowadzącej wzdłuż ulicy Marszałkowskiej od ulicy Królewskiej do alei Solidarności.
Cały plac Bankowy wymaga jednak już gruntownej przebudowy. Miasto chce stworzyć koncepcję jego przyszłego zagospodarowania we współpracy z mieszkańcami i ekspertami, podczas specjalnych warsztatów urbanistycznych charrette. To pozwoli lepiej uwzględnić zarówno wiedzę ekspertów z zakresu urbanistyki, krajobrazu, konserwacji zabytków czy mobilności, jak i perspektywę osób korzystających z tego miejsca.