Pracownia architektoniczna AMBIENT, pod kierunkiem Magdaleny Pios, ma na swoim koncie nowatorski projekt – pierwszy w stolicy budynek biurowy wykonany w technologii drewnianej, który uzyskał pozwolenie na budowę. Pomimo trudności wynikających z braku ustalonych standardów dla takich obiektów na polskim rynku, jak również z konieczności zastosowania nietypowych rozwiązań związanych z charakterystyką konstrukcji drewnianych, udało się pokazać, że budowanie dużych budynków biurowych i publicznych przy wykorzystaniu tej technologii jest możliwe. Inwestycją zajmuje się firma UBM Development Polska.

Budynek będzie miał cztery kondygnacje (wysokość 16 m, powierzchnia użytkowa (GLA) wynosi 9300 m2) i zostanie zrealizowany przy użyciu drewna klejonego, płyt z drewna klejonego krzyżowo (CLT) oraz prefabrykowanych elementów elewacyjnych w systemie szkieletowym. Ważnym aspektem jest dbałość o minimalizację negatywnego wpływu obiektu na środowisko poprzez zastosowanie drewna zamiast żelbetu celem zmniejszenia wbudowanego śladu węglowego. Architekci wprowadzili także wiele rozwiązań zmierzających do redukcji zużycia energii i obniżenia śladu węglowego podczas użytkowania budynku, takich jak ograniczenie przeszklenia fasady, wykorzystanie efektywnych systemów instalacyjnych i oświetleniowych, czy zastosowanie instalacji fotowoltaicznej. Budynek będzie także wyposażony w różne rozwiązania służące oszczędzaniu wody, zwiększaniu retencji wody deszczowej oraz wspieraniu bioróżnorodności.

Biurowiec w Poleczki Park to kolejna inwestycja oparta na konstrukcji drewnianej mająca znaleźć się w portfolio pracowni AMBIENT. Właśnie kończy się budowa Biblioteki Publicznej przy ulicy Kłosowej (inwestor: miasto stołeczne Warszawa, Dzielnica Białołęka), która zdobyła już wyróżnienie w kategorii „Najlepszy projekt ekologiczny” w konkursie PLGBC Polish Green Building Council Awards 2023. Magdalena Pios, założycielka pracowni, podkreśla, że cele pracowni są zgodne z dążeniem do ograniczenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko w erze kryzysu klimatycznego.

Wizja Pios jest taka, żeby realizowane projekty były zrównoważone na każdym etapie życia budynku – od momentu wyboru materiałów po okres użytkowania, a nawet podczas remontów czy rozbiórki obiektu. Wszystko to, bazując na zasadach gospodarki o obiegu zamkniętym. W swojej pracy stara się łączyć troskę o środowisko z dbałością o jakość architektoniczną oraz komfort i dobrostan użytkowników tworzonych przez niej przestrzeni.

Magdalena Pios ma bogate doświadczenie zarówno w projektowaniu, jak i realizacji skomplikowanych inwestycji komercyjnych. Dodatkowo posiada kwalifikacje w zakresie certyfikacji środowiskowej. Od października 2023 roku pełni funkcję wiceprezeski Oddziału Warszawskiego SARP, wcześniej była także współzałożycielką Koła Architektury Zrównoważonej. Ukończyła studia na kierunkach Architektura (Politechnika Warszawska) oraz Zarządzanie Projektami (Akademia Leona Koźmińskiego), a dodatkowo uzupełniała swoje wykształcenie na studiach podyplomowych Budownictwo Drewniane „Bauen mit Holz” (Bern University of Applied Sciences w Szwajcarii).