W Warszawie, jednym z największych miast Polski, istnieje potrzeba zwiększenia liczby obszarów zieleni. W wyniku głosowania w ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy miasta postanowili, że w 2024 roku aż 90 przystanków autobusowych zostanie pokrytych rozchodnikami.

Rośliny mają znaczący wpływ na estetykę miejską nie tylko poprzez parki, rabaty i trawniki. Możemy je również spotkać na przystankach Warszawskiego Transportu Publicznego, gdzie rosną na dachach wiat. Ich liczba stale rośnie: gdy latem 2023 roku było ich 50, teraz jest już 116. Tylko w ubiegłym roku na Targówku i Ursynowie 38 wiat zyskało pokrycie rozchodnikami. Obecnie Zarząd Transportu Miejskiego kończy instalację sześciu nowych wiat na Bemowie i w Rembertowie.

Nowe „zielone” wiaty są bezpieczne dla ptaków. Szyby w nich również zostały wymienione na nowe oznakowane gęstym wzorem kropek, naniesionym metodą sitodruku. Takie oznaczenia mają za zadanie ustrzec ptaki przed uderzeniem w często niewidoczne dla nich przezroczyste szyby.

Zielone przystanki cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców, którzy corocznie proponują nowe projekty poprzez budżet obywatelski. W 2024 roku Zarząd Transportu Miejskiego będzie poszukiwał wykonawcy do stworzenia kolejnych zielonych dachów i wymiany szyb oraz dostawcę nowych wiat pokrytych zielenią.

Planuje się, że w tym roku, w ramach budżetu obywatelskiego, zostanie zamontowane aż 81 zielonych dachów i 9 nowych wiat przystankowych. Projekty obejmują m.in. „Zielone przystanki autobusowe na Targówku v.2” (24 dachy), „Zielone przystanki” (Bielany – 5 dachów), „Kwitnące przystanki” (Bemowo – 22 zadaszenia), „Zielone przystanki na Mokotowie” (12 dachów) i „Łąki na przystankach (kontynuacja)” wybrane przez mieszkańców Ursynowa (12 dachów).

Trzy kolejne projekty zakładają instalację zupełnie nowych zazielenionych wiat przystankowych. To „Ekologiczne wiaty przystankowe w Wawrze, tam gdzie ich brak” (6 nowych wiat na przystankach Zerzeń, Kombajnistów, Wodniaków i Lebiodowej), „Zielone wiaty przystankowe przy SP217 (przystanki Zawodowa)” w Rembertowie i w Ursusie na pętli autobusu linii 194 na Gołąbkach.

Rozchodniki są idealnym wyborem do miejskiego życia. Są praktycznie bezobsługowe, dobrze znoszą różne warunki klimatyczne i mogą rosnąć nawet na zielonych torowiskach, których w Warszawie jest już prawie 35 km. Najważniejszą zaletą rozchodników jest ich zdolność do oczyszczania powietrza, chłodzenia i magazynowania wody oraz tworzenia przyjaznych warunków dla owadów.

Pierwszy raz rozchodniki zostały testowo posadzone na dachu wiaty w sierpniu 2020 roku na żoliborskim przystanku Ks. Popiełuszki 02. Testy miały na celu sprawdzenie, jak te rośliny przystosują się do miejskich warunków atmosferycznych. Okazało się, że rozchodniki dobrze zniosły te warunki, co przesądziło o ich wyborze jako rośliny idealnej do upiększania miejskich przystanków autobusowych.