Zgodnie z najnowszą uchwałą Rady m.st. Warszawy, Pawilon nad Wisłą, dotychczas będący integralną częścią Muzeum Sztuki Nowoczesnej, został wyodrębniony jako jego niezależny oddział. Przestrzeń ta ma za zadanie stać się miejscem dedykowanym tańcu oraz innym formom sztuki performatywnej.
Sytuacja, w której brakuje specjalistycznej instytucji poświęconej sztuce tańca i performensu, bywa frustrująca dla artystów. Nowe zadania, które Pawilon nad Wisłą ma realizować, są reakcją na długoletni brak odpowiedzi na potrzeby środowiska artystycznego – powstania miejsca dedykowanego tańcowi, performensowi i choreografii w Polsce – jak podkreśla Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent Warszawy.
Decyzję o zmianie statutu Muzeum Sztuki Nowoczesnej podjęła Rada m.st. Warszawy. Na sesji radnych 14 marca została przyznana kwota 8 milionów złotych na działania związane z modernizacją Pawilonu nad Wisłą oraz zakupem potrzebnego wyposażenia. Dzięki tym decyzjom, stolica zyska miejsce dedykowane tańcowi i innym formom sztuki performatywnej.
W styczniu 2023 roku, obowiązki organizatora Muzeum Sztuki Nowoczesnej przejęło m.st. Warszawa. Już wówczas pojawiła się koncepcja wykorzystania Pawilonu nad Wisłą jako przestrzeni dedykowanej sztuce tańca, a w szczególności rozwoju sztuk performatywnych oraz eksperymentalnej choreografii.
Warszawskie Biuro Kultury rozpoczęło proces tworzenia programu tanecznego dla Pawilonu nad Wisłą, planowanego na rok 2025. W planach jest zaangażowanie warszawskiego środowiska artystycznego oraz różnych instytucji i organizacji działających w obszarze kultury do współtworzenia tej nowej przestrzeni. Pawilon będzie musiał przejść modernizację, aby dostosować go do potrzeb produkcji tanecznych. Do współpracy przy projektach adaptacyjnych został zaproszony architekt Maciej Siuda.
Bieżące badanie warszawskiego środowiska tańca przeprowadzane przez Warszawskie Obserwatorium Kultury, Biuro Kultury, MSN i osoby związane z tańcem, ma na celu nie tylko opracowanie koncepcji rocznego pilotażu w Pawilonie nad Wisłą, ale również poznanie oczekiwań publiczności i realiów środowiska tanecznego. Prace nad wytycznymi do naboru kuratorów, którzy poprowadzą program w 2025 roku, są już prowadzone. Ogłoszenie konkursu planowane jest na połowę bieżącego roku.
Podjęcie decyzji o przyszłości Pawilonu nad Wisłą otwiera nowe perspektywy dla tego miejsca. Może ono stać się nie tylko tymczasowym projektem, ale również stałym miejscem spotkań z tańcem – otwartym i przyjaznym domem dla artystów.