Nasze miejsca zamieszkania, będące rezultatem lat pracy i wysiłku, mogą przyciągać uwagę przestępców. To właśnie tam zgromadzone są nasze cenne przedmioty, które mogą okazać się atrakcyjnym łupem dla złodziei. Policjanci dostarczają szereg wskazówek, jak skutecznie minimalizować ryzyko kradzieży. Pamiętajmy, że przestępca nie potrzebuje wiele czasu, aby dokonać kradzieży. Działając razem, mamy szansę skutecznie ustrzec się przed działalnością złodziei.

Kradzież może mieć miejsce podczas krótkotrwałej nieobecności mieszkańców, a nawet gdy są oni w domu, ale są zbyt zajęci lub śpią, aby zauważyć co dzieje się za drzwiami lub w innym pokoju. Zanim opuścimy nasze mieszkanie lub dom, powinniśmy zrobić wszystko, aby po powrocie do naszego gniazdka nie spotkała nas niemiła niespodzianka. Dobrze jest zastanowić się nad odpowiednim zabezpieczeniem naszego mienia. Choć nie ma stuprocentowej ochrony przed włamaniem, możemy samodzielnie podjąć kroki, aby zminimalizować jego ryzyko.

Świetnym i sprawdzonym rozwiązaniem jest zaufany sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy go, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem/domem podczas naszej nieobecności. Możemy też powierzyć komplet kluczy znajomym, prosząc ich, aby co pewien czas wietrzyli pomieszczenia, włączali światło wieczorem, usuwali reklamy z wycieraczki oraz wyjmowali listy ze skrzynki pocztowej.

Zabezpieczenie domu przed włamaniem może być trudne i kosztowne, ale im więcej wartościowych rzeczy znajduje się w naszym domu, tym lepsze powinny być zabezpieczenia. Złodziej często chce upewnić się przed włamaniem, czy pokonanie zabezpieczeń i ryzyko, jakie podejmuje będzie opłacalne. Dlatego poza technicznymi środkami ochrony ważną rolę odgrywają tzw. bezpieczne postawy, które utrudniają złodziejom wytypowanie potencjalnych celów.

Przed wyjazdem pamiętajmy o zamknięciu drzwi i okien, a jeżeli nasz dom jest wolno stojący, o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych oraz drzwi do garażu i innych pomieszczeń gospodarczych. Unikajmy rozgłaszania informacji o naszym wyjeździe, nie pozostawiajmy wartościowych przedmiotów oraz gotówki w mieszkaniu i pamiętajmy o zakręceniu zaworów z wodą i gazem. Pamiętajmy też, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodziei. Zdjęcia z naszych wakacji powinniśmy publikować dopiero po powrocie.

Jeżeli jednak staniemy się ofiarą włamania, co powinniśmy zrobić? Policja bardzo skrupulatnie prowadzi każdą zgłoszoną sprawę, ale brak świadków i upływ czasu od momentu zdarzenia do zgłoszenia przestępstwa, mogą stanowić duże utrudnienie. Natychmiastowe zgłoszenie włamania, nawet telefoniczne i o każdej porze, daje szansę na szybkie wykrycie sprawcy. Dlatego jeżeli padniemy ofiarą kradzieży lub włamania, powinniśmy jak najszybciej wezwać policję. Aż do przybycia funkcjonariuszy powstrzymajmy się od dotykania czegokolwiek, porządkowania czy sprawdzania, co zostało skradzione – moglibyśmy w ten sposób zatrzeć ślady pozostawione przez włamywacza.