Dnia dzisiejszego, na terenie warszawskiej dzielnicy Ochota, miało miejsce rozpoczęcie specjalnego programu o charakterze edukacyjno-informacyjnym, noszącego nazwę „Seniorze. Babciu, Dziadku… Nie daj się oszukać. Bądź bezpieczny”. Zbiegło się to z obchodami Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Punktualnie o godzinie 11:00 w Technikum nr 7 w budynku „Kolejówka” przy ul. Szczęśliwickiej 56 odbyła się ceremonia skierowana do seniorów w celu podkreślenia znaczenia ich bezpieczeństwa.
Organizatorami wydarzenia były Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa oraz Komenda Stołeczna Policji. Impreza zgromadziła wielu gości, wśród których znaleźli się nie tylko seniorzy, ale również uczniowie z okolicznych szkół, przedstawiciele Policji i lokalnych władz.
Celem inauguracji było zaprezentowanie drugiego wydania informatora „Seniorze. Babciu, Dziadku… Nie daj się oszukać. Bądź bezpieczny!”, który dostarcza istotnych rad dotyczących unikania różnego rodzaju oszustw i niebezpieczeństw, z naciskiem na te związane z internetem i telefonami. Publikacja omawia metody, jakimi posługują się oszuści, oraz podaje wskazówki dotyczące codziennego bezpieczeństwa – zarówno w domu, jak i poza nim.
W programie wydarzenia znalazły się dwie prezentacje: pierwszą przeprowadziła podinspektor Karolina Makos z Wydziału Prewencji Komendy Stołecznej Policji, która opowiedziała o oszustwach „na pracownika banku” i podobnych technikach stosowanych przez przestępców. Drugą prelekcję prowadził Naczelnik Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w Ochota – dzielnica m.st. Warszawy, Pan Arkadiusz Kamiński. Dotyczyła ona zastrzeżenia numeru PESEL jako skutecznego narzędzia zapobiegania oszustwom.
Wśród obecnych na ceremonii byli m.in.: Adriana Porowska – Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy, Piotr Krasnodębski – Burmistrz Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy, Tomasz Znajdek – Zastępca Komendanta Stołecznego Policji, Jarosław Misztal – Zastępca Dyrektora Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa, Małgorzata Lewandowska – Przedstawicielka Biura Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu Miasta St. Warszawy, Tatiana Aksamit – Przedstawicielka Warszawska Rada Seniorów oraz liczni seniorzy.
Pod koniec każdy uczestnik otrzymał egzemplarz informatora. Dalsze etapy kampanii będą realizowane w domach kultury i bibliotekach na terenie dzielnicy. Następne spotkania i warsztaty zaplanowano na październik i listopad. Jeśli jesteście zainteresowani otrzymaniem drukowanej wersji informatora lub chcecie wziąć udział w kolejnych spotkaniach, prosimy o kontakt z Delegaturą Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa w Dzielnicy Ochota.