Delegacja Policji Warszawa III, w skład której wchodzili I Zastępca Komendanta Rejonowego mł.insp. Paweł Glinka, asp.szt. Mateusz Filipiak – Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji oraz podkom. Monika Stachera – Naczelnik Wydziału ds. Nieletnich i Patologii, uczestniczyła w konferencji odbywającej się tydzień temu. Spotkanie, poświęcone tematyce przemocy domowej, zorganizował Burmistrz Dzielnicy Ochota Pana Piotr Krasnodębski, a także Dyrektor OPS dzielnicy Ochota Katarzyna Omen i Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej, Pani Monika Krajewska.

Przemoc nie zawsze jest odczuwana fizycznie, jednak każdy jej typ wpływa na naszą psychikę, niszczy poczucie wartości, godność i zaufanie. Walka z tym problemem jest szczególnie trudna ze względu na fakt, że pomimo wszechobecności przemocy, nadal jest to temat tabu. Organizowana w Ośrodku Pomocy Społecznej Dzielnicy Ochota konferencja miała na celu ustalenie wspólnych zasad współpracy w tej niełatwej kwestii.

Mł.insp. Paweł Glinka, I Zastępca Komendanta Rejonowego Policji Warszawa III, zwrócił uwagę na wagę problemu przemocy domowej, zwłaszcza gdy dotyka dzieci. Mówił także o procedurze prowadzenia „Niebieskiej Karty” i podkreślił znaczenie współpracy oraz systemu wsparcia dla ofiar przemocy. Zapewnił, że funkcjonariusze z ochockiej komendy są otwarci na współdziałanie z każdą instytucją zajmującą się problematyką przemocy w rodzinie. Poinformował również o narzędziach do natychmiastowej izolacji sprawców przemocy domowej.

Podkom. Monika Stachera, Naczelnik Wydziału ds. Nieletnich i Patologii, odniosła się do problemu przemocy wobec dzieci. Omówiła działania i procedury dotyczące ochrony osób niepełnoletnich przed przemocą domową. Mówiła również o dotychczasowej współpracy z innymi instytucjami pomagającymi i wyraziła nadzieję na dalszy rozwój strategii wsparcia dla dzieci narażonych na przemoc.

Po prezentacjach uczestnicy mieli okazję do wymiany myśli i doświadczeń związanych z przemocą domową, profilaktyką, interwencją oraz wsparciem dla osób z rodzin, w których dochodzi do przemocy.