W momencie kiedy pociągi metra gnały przez podziemne tunele, koła tarczyły o szyny, silniki elektryczne się nagrzewały, a liczni pasażerowie generowali dodatkowe ciepło, nikt nie przypuszczał, że te powszechne procesy mogą być źródłem energii. To właśnie ta energia ma wkrotce zasilić warszawską sieć ciepłowniczą. Możliwe to stanie się dzięki współpracy miasta Warszawa i firmy Veolia Energia Warszawa.

W listopadzie 2022 roku, Veolia Energia Warszawa oraz Metro Warszawskie podjęły współpracę wspomaganą przez Biuro Infrastruktury m.st. Warszawy. Celem było zbadanie możliwości odzyskiwania i wykorzystywania ciepła generowanego przez infrastrukturę metra w Warszawie. Po kilku miesiącach analiz uznano, że potencjał jest ogromny i wybrano stację metra linii M2 na warszawskim Bemowie jako miejsce pierwszego pilotażowego projektu. Wykorzystanie ciepła z metra nie tylko zmniejszy emisję CO2, ale także poprawi jakość powietrza dla mieszkańców stolicy.

Pionierski projekt zaczął się od technicznych analiz, które zakończono w 2023 roku. Zespoły Metra i Veolii, współpracujące w terenie i badające temperatury na wybranych stacjach, przeprowadziły ocenę możliwości wykonania instalacji odzysku ciepła. Po uważnym rozważeniu wszystkich czynników, takich jak średnie temperatury na stacjach, rozmiary ciągów komunikacyjnych oraz wilgotność i zapylenie powietrza, zdecydowano, że najlepszym miejscem na pierwszą instalację będzie właśnie Bemowo.

Ostatni etap zakończył się pod koniec 2023 roku, kiedy zostało przygotowane zamówienie na studium wykonalności odzysku ciepła z metra. Zadanie to powierzono firmie Cundall Polska Sp. z o.o., która po dwumiesięcznej pracy potwierdziła techniczne i ekonomiczne możliwości realizacji projektu.

Teraz czeka nas instalacja pomp ciepła na wybranej stacji metra na Bemowie. Gdy prace dobiegną końca, odzyskane ciepło trafi do warszawskiej sieci ciepłowniczej. Dodatkowym plusem będzie zmniejszenie temperatury na peronach nawet o 4 stopnie C, co poprawi komfort podróżujących pasażerów, zwłaszcza w upalne dni. Ale to dopiero początek – już za chwilę wybierane będą kolejne stacje metra, gdzie zostaną zainstalowane i uruchomione następne instalacje odzyskowe.

Pomysł na takie wykorzystanie ciepła z metra powstał podczas III edycji Konkursu Innowacyjności w Veolii Energii Warszawa w 2021 roku i zdobył główną nagrodę – Grand Prix. Został również włączony do programu projektów dotyczących źródeł odzysku ciepła w mieście. Równocześnie Biuro Infrastruktury prowadziło prace nad modelem energetycznym dla Warszawy na rok 2050, szukając alternatyw dla paliw kopalnianych. Ciepło z metra od początku było jednym z rozważanych rozwiązań, które mogą przynieść korzyści mieszkańcom stolicy.