Na fali sukcesu pilotażowego projektu miejskiego skierowanego na edukację dzieci w zakresie ochrony praw zwierząt, coraz więcej szkół decyduje się na udział w tym programie. Uczniowie szkół podstawowych poznają podczas specjalnych lekcji, jak odpowiednio troszczyć się o swoje pupile oraz jak przeciwdziałać problemowi ich bezdomności.

W poprzednim roku szkolnym do pilotażowej edycji programu „Dzieci dla zwierząt”, dedykowanego ochronie praw zwierząt oraz zapobieganiu ich bezdomności, przystąpiło ponad 640 uczennic i uczniów z klas 1-3 z różnych szkół podstawowych w Warszawie. Projekt powstał dzięki wspólnym staraniom kilku jednostek i biur miejskich, wśród których znalazło się Biuro Edukacji, Biuro Ochrony Środowiska, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjnych i Szkoleń oraz Schronisko na Paluchu. Ponadto, w działania te zaangażowany jest również Ekopatrol Straży Miejskiej.

W bieżącym roku szkolnym angażuje się już 30 szkół podstawowych, blisko 1300 uczniów i uczennic oraz około 60 nauczycielek i nauczycieli. Zajęcia skupiają się przede wszystkim na kształtowaniu empatii do zwierząt oraz świadomości odpowiedzialności, jaką niesie za sobą posiadanie zwierzaka. Nie można zapomnieć także o promocji idei „adoptuj, nie kupuj”. – W zeszłym roku uczestniczące w programie klasy miały okazję brać udział w różnego rodzaju akcjach charytatywnych, obchodach Dnia Kundelka, Dnia Kota, spotkaniach z weterynarzem czy autorami książek dla dzieci o zwierzętach – mówi Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta miasta stołecznego Warszawy.

W tym roku szkolnym klasy biorące udział w projekcie mają możliwość uczestniczenia w spotkaniach z Ekopatrolem Straży Miejskiej oraz edukatorem, a także wspólnym realizowaniu zadań z zakresu edukacji humanitarnej poświęconych problemowi bezdomności zwierząt domowych. Za wykonane zadania klasy mogą zdobywać punkty, symbolizowane stemplem „Piątka od psiaka i kociaka”. Nauczyciel ma możliwość doboru terminu realizacji zadań tak, aby dopasować je do potrzeb swojej klasy i innych terminów szkolnych. Dzieci mają szansę wykonywać zadania zaproponowane przez organizatorów bądź zgłosić swoje własne pomysły na aktywności.

Ważnym aspektem projektu „Dzieci dla zwierząt” są też szkolenia dla nauczycielek i nauczycieli prowadzących w swoich szkołach zajęcia uświadamiające dzieciom los zwierząt oraz promujące działania na rzecz tych bezdomnych. Cykl spotkań rozpoczął się od wizyty w Schronisku na Paluchu oraz wykładów: specjalisty w zakresie praw zwierząt, weterynarza i behawiorysty.