W dniu dzisiejszym, prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, oficjalnie inaugurując działalność nowej miejskiej poradni leczenia niepłodności. To wydarzenie stanowi istotny element drogi do stworzenia pierwszego w kraju ośrodka in vitro pod auspicjami samorządu. Zlokalizowana na terenie Warszawskiego Szpitala Południowego w dzielnicy Ursynów, poradnia zyskała również uznanie Izabeli Leszczyny, minister zdrowia, która uczestniczyła w inauguracyjnym spotkaniu.

Potwierdzone plany rządu zakładają rozpoczęcie finansowania walki z niepłodnością – w tym procedur in vitro – ze środków budżetu państwa od 1 czerwca bieżącego roku. Przewiduje się, że na ten cel zostanie przeznaczone aż 500 mln zł.

Minister zdrowia podczas swojej wizyty wyraziła radość z możliwości odwiedzenia publicznego szpitala, gdzie ma powstać warszawskie centrum leczenia niepłodności metodą in vitro. Wyraziła również nadzieję, że placówka stanie do rywalizacji o możliwość przeprowadzania takich świadczeń medycznych. Zgodnie z jej słowami, założenie rządowego programu leczenia niepłodności to kompleksowe finansowanie metody, począwszy od diagnozy, przez terapię, prowadzenie ciąży aż po opiekę okołoporodową.

Leszczyna podziękowała władzom Warszawy za dotychczas realizowany program in vitro oraz za stworzenie pierwszego w Polsce samorządowego ośrodka leczenia niepłodności. Wskazała również na nadzieję, że inni samorządy pójdą śladem stolicy i wybudują podobne placówki.

Prezydent Rafał Trzaskowski wyjaśnił, że otwarcie poradni to początek drogi do stworzenia pierwszego w kraju samorządowego ośrodka in vitro. Podkreślił rolę Warszawy jako lidera w kwestii zdrowia publicznego i wspierania mieszkańców w spełnianiu marzeń o posiadaniu dzieci, między innymi poprzez finansowanie procedur in vitro z budżetu miasta.

Miejska poradnia leczenia niepłodności, oprócz leczenia niepłodności, oferuje również wsparcie dla pacjentów stojących przed wyzwaniem choroby nowotworowej, którzy chcieliby zachować płodność na przyszłość poprzez mrożenie komórek rozrodczych, zarówno kobiecych jak i męskich.

Prezydent Trzaskowski podkreślił, że samorządy, w tym Warszawa, do tej pory stanowiły kluczowe wsparcie dla osób pragnących zostać rodzicami. Wyraził wdzięczność rządowi za decyzję o przywróceniu finansowania in vitro z budżetu państwa.

Warszawa posiada unikalny w Polsce system ochrony zdrowia na poziomie miasta, obejmujący ponad 120 przychodni oraz 10 szpitali. Trzy z nich znalazły się w rankingu dziesięciu najlepszych szpitali w kraju, przygotowanym przez Fundację „Rodzić po Ludzku”.

W trosce o zdrowie swoich mieszkanek, w 2023 roku Warszawa zainaugurowała działalność Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet (WIZK), który gwarantuje kompleksową diagnostykę i opiekę ginekologiczną kobietom w każdym wieku.