Za nami wyjątkowy początek projektu edukacyjno-informacyjnego o nazwie „Seniorze. Babciu, Dziadku… Nie daj się oszukać. Bądź bezpieczny”. Inauguracja miała miejsce dziś na warszawskiej Ochocie. Te unikalne działania mają na celu zwiększenie świadomości seniorów i ich bezpieczeństwa.

Inauguracyjne spotkanie odbyło się w Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, dokładnie o 11:00, w auli Technikum nr 7 zwanym popularnie „Kolejówką”, znajdującej się przy ulicy Szczęśliwickiej 56. Wydarzenie to skupiło wokół siebie wielu gości, nie tylko starszego pokolenia, ale również uczniów lokalnych szkół, przedstawicieli Policji oraz urzędników.

Za organizację tego wydarzenia odpowiadały dwie instytucje: Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa oraz Komenda Stołeczna Policji. Wspólnie przygotowały one drugą edycję informatora „Seniorze. Babciu, Dziadku… Nie daj się oszukać. Bądź bezpieczny!”, który jest źródłem cennych porad dotyczących unikania różnego rodzaju oszustw i zagrożeń, zwłaszcza tych związanych z działalnością w sieci czy rozmowami telefonicznymi. Dokument ten szczegółowo omawia techniki stosowane przez oszustów oraz podaje praktyczne rady, jak dbać o swoje bezpieczeństwo na co dzień – zarówno w domu, jak i poza nim.

W trakcie wydarzenia odbyły się dwie prelekcje. Pierwszą z nich poprowadziła podinspektor Karolina Makos z Wydziału Prewencji Komendy Stołecznej Policji. Temat? Oszustwa „na pracownika banku” oraz inne podobne metody stosowane przez przestępców. Druga prezentacja była prowadzona przez Arkadiusza Kamińskiego, Naczelnika Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy. Główny temat to zastrzeżenie numeru PESEL jako efektywnego narzędzia zapobiegającego oszustwom.