Policjanci intensyfikują swoje działania, aby zapobiegać jazdzie pod wpływem alkoholu lub narkotyków, które są przyczyną wielu wypadków drogowych. W dniach 1-2 kwietnia rozpoczęli oni akcję prewencyjno-kontrolną o nazwie „Trzeźwy Kierowca 2024”, która miała na celu wyeliminowanie z ruchu kierowców łamiących przepisy.
Podczas operacji „Trzeźwy Kierowca 2024”, służby mundurowe koncentrują swoje wysiłki na kierowcach. Mają na celu przebadać jak najwięcej osób, aby wykluczyć z ruchu drogowego tych, którzy prowadzą pojazd będąc pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Działania te mają na celu nie tylko zmniejszenie liczby wypadków, ale także ogólną poprawę bezpieczeństwa na drogach.
Dodatkowo warto pamiętać, że od 14 marca obowiązują nowe przepisy wprowadzone do Kodeksu karnego i Kodeksu postępowania karnego. Zgodnie z nimi, polskie prawo zostało uzupełnione o nowy środek karny – przepadek mechanicznego pojazdu prowadzonego przez sprawcę przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu lądowym lub wartości tego pojazdu.
Przepadek pojazdu może zostać orzeczony, jeżeli kierujący miał we krwi co najmniej 1,5 promila alkoholu lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu. Taką samą decyzję sąd może podjąć, gdy sprawca wypadku jest nietrzeźwy (jego poziom alkoholu w organizmie wynosi powyżej 1 promila we krwi lub 0.5 mg/dm³ w wydychanym powietrzu), znajduje się pod wpływem narkotyków, ucieka z miejsca zdarzenia lub spożywa alkohol lub bierze narkotyki po wypadku, ale przed badaniem trzeźwości.
Przedmiotowy środek karny stosowany jest także względem kierowców, którzy byli już wcześniej skazani za jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków, a także tych, którzy prowadzili pojazd mechaniczny pomimo obowiązywania zakazu prowadzenia takiego pojazdu.
Policjant ma prawo żądać badania na zawartość alkoholu lub substancji działającej podobnie do alkoholu od kierującego pojazdem lub od osoby, co do której istnieje uzasadnione podejrzenie, że mogła prowadzić pojazd. Policjant ma obowiązek przeprowadzić badanie trzeźwości w sytuacji uczestniczenia w wypadku drogowym, w którym jest osoba zabita lub ranna.
Podsumowując, badanie trzeźwości może zostać przeprowadzone podczas kontroli drogowej, niezależnie od powyższych warunków. Każdy z nas powinien mieć to na uwadze każdorazowo, kiedy zasiada za kierownicą.