Kuratorium Oświaty w Mazowieckim wyznaczyło już ramy czasowe rekrutacji do szkół średnich, takich jak licea, technika czy szkoły branżowe. Nie bez znaczenia jest informacja, że proces zapisów do tych placówek oświatowych w stolicy Polski będzie prowadzony wyłącznie przez internet.

Na dzisiejszy dzień, liczba uczniów kończących edukację na poziomie podstawowym w warszawskich szkołach wynosi 10,3 tysiąca. Zgodnie z wstępnymi planami, w miejskich szkołach ponadpodstawowych powstanie w sumie około 17 tysięcy miejsc – mówi Renata Kaznowska, pełniąca rolę zastępcy prezydenta Warszawy, którą obecnie obarczono odpowiedzialnością za sektor edukacji. Dodaje ona, że istnieje nadzieja na poprawę sytuacji w branży oświatowej w najbliższym roku szkolnym, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że ilość uczniów kończących klasę ósmą będzie niższa niż w poprzednich latach. Jednakże dopiero za parę lat nastąpi prawdziwy przełom, gdy szkoły opuszczą uczniowie znani jako „półtora rocznicy”.

W ciągu ostatnich lat, placówki oświatowe oraz gminy musiały stawić czoła reformie edukacji przeprowadzonej przez partię polityczną Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która zdecydowała o likwidacji gimnazjów. Dodatkowo, w wrześniu 2019 r. szkoły musiały przyjąć dwukrotnie większą liczbę uczniów – kończących naukę gimnazjalistów oraz początkujących ósmoklasistów. W tym samym czasie, grono pedagogiczne uległo znacznemu zmniejszeniu.

Prowadzone obecnie w Warszawie licea, technika i szkoły branżowe I stopnia kształcą niemalże 95 tysięcy młodych ludzi. W celu porównania: w roku szkolnym 2018/2019 liczba uczniów w tych samych szkołach wynosiła 53 tysiące.

Szczegółowe plany na kolejny rok szkolny zakładają, że oferta dla ósmoklasistów będzie prezentowana przez 99 liceów ogólnokształcących, 44 technika i 19 branżowych szkół I stopnia. Wstępne założenia dotyczące miejsca wymagają utworzenia około 17 tysięcy miejsc dla przyszłych uczniów:

Około 11 tysięcy w liceach ogólnokształcących.

Mniej więcej 5 tysięcy w technikach.

Przybliżona liczba 1 tysiąca miejsc w szkołach branżowych I stopnia.

Zaznaczmy, że te dane mogą ulec niewielkim zmianom. Definitywna oferta dla przyszłych klas warszawskich szkół ponadpodstawowych zostanie opublikowana w drugiej połowie lutego.