Stolica Polski, Warszawa, dała początek Funduszowi Edukacji Ekologicznej. Ten nowatorski narzędzie umożliwi finansowanie działań proekologicznych na terenie miasta. Proces przyjmowania wniosków w ramach pierwszej edycji rusza z dniem 10 kwietnia. Podmioty, które wyrażą chęć udziału, mogą spodziewać się wsparcia warte nawet do 15 tys. zł.

Granty będą rozdzielane na projekty związane z szeroko pojętą ekologią, ze specjalnym naciskiem na działania proklimatyczne. Projekty promujące energooszczędność i ograniczenie zużycia wody, retencję wody opadowej, ochronę bioróżnorodności, zrównoważoną mobilność czy rozwiązania z obszaru gospodarki obiegu zamkniętego mogą liczyć na dofinansowanie. Głównym celem Funduszu jest zachęcenie mieszkańców do codziennego troszczenia się o środowisko.

Pilotowy program przeprowadzony pod koniec 2023 roku umożliwił sfinansowanie wielu wydarzeń dla mieszkańców miasta, takich jak spacery przyrodnicze, warsztaty rzemieślnicze czy lekcje kompostowania w domu.

Kim są potencjalni beneficjenci Funduszu i jak mogą ubiegać się o środki? Pierwsza edycja funduszu jest skierowana do instytucji kulturalnych na poziomie dzielnic – takich jak domy kultury czy biblioteki – oraz organizacji pozarządowych. W przyszłych edycjach krąg beneficjentów może się rozszerzyć.

Zgłoszenia do Funduszu będą przyjmowane od 10 kwietnia 2024 roku przez okres 30 dni. Formularze aplikacyjne, które będą dostępne na stronie internetowej Staromiejskiego Domu Kultury. Spotkanie informacyjne dla zainteresowanych podmiotów odbędzie się 10 kwietnia o godzinie 10:00 w Pawilonie Edukacyjnym Kamień.

Początek Funduszu Edukacji Ekologicznej jest wynikiem współpracy Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, które zapewnia także finansowanie tego narzędzia, oraz Staromiejskiego Domu Kultury, który pełni funkcję operatora tego funduszu.

Fundusz jest realizacją celów edukacyjnych określonych w Zielonej Wizji Warszawy.